Connect with us
[smartslider3 slider="1"]

SDHL - NDHL

Maratonkvalet är över

Efter 17 spelade perioder står det nu klart att Färjestads BK spelar i SDHL säsongen 2025/2026

Att det har varit en tufft och tight matchserie där det varit nästintill omöjligt att skilja lagen åt i direktkvalet till SDHL för Leksands IF och Färjestads BK har väl inte förbigått någon?

Efter att ha levererat svensk damishockeys längsta match någonsin så är det nu äntligen färdigspelat efter 156 spelade minuter i den tredje och direkt avgörande direktkvalsmatchen!

Leksand tog hem den första matchen som spelades i Karlstad där laget avgjorde i den första övertidsperioden, Färjestad tog hem den andra matchen som spelades i Leksand i den andra övertidsperioden och efter att nu har spelat den längsta kvalmatchen i svensk damishockey genom tiderna står det nu klart att Färjestads BK Spelar i SDHL säsongen 2025/2026 efter att ha avgjorts i den 5:e övertidsperioden då före detta Leksingen Wilma Johansson kunde avgöra för sitt Färjestad BK… och att laget ens orkade jubla är en bedrift!

övertidsperioderna va långt ifrån händelsefattiga då båda lagen hade flertalet målchanser för att avgöra, men Polusny i Leksandsmålet och Rampado i Färjestadschefen vägrade släppa pucken förbi sig! Skotten i den första övertidsperioden vanns av Leksand med 10-6 och precis som den andra övertidsperioden som vanns med 16-10 i skott. I den tredje och fjärde övertidsperioden vann dock Färjestad skotten med 13-7 och 15-6! Leksand vann sedan skotten i den femte övertidsperioden med 11-8, så som ni förstår så fanns massvis av chanser för att avgöra matchen.

Alla inblandade ska ha en stor eloge och vi på damhockey önskar de båda laget stort lycka till i framtiden i sina respektive serier.