Connect with us

Damhockeyallsvenskan

Damallsvenskan

Det har under någon veckas tid varit klart med vilka damettanlag som kommer att vara del av den kommande damhockeyallsvenskan. Lagen som kvalat sig in till denna serie är Malmö Redhawks, IF Troja-Ljungby, Södertälje SK, Hammarby IF, Färjestad BK, Sandvikens IK, IF Björklöven samt Skellefteå AIK. Serien som sådan är uppdelad i två delar där Malmö, Troja, Södertälje och Hammarby spelar i damhockeyallsvenskan södra medan Färjestad, Sandviken, Björklöven och Skellefteå utgör damhockeyallsvenskan norra.

Startskottet för damallsvenskan är den 12 februari, damhockey.se har passat på att kolla statusen i lagen inför starten. Nedan ger lagen sin syns på damallsvenskan och de kommanden matcherna…


DAMALLSVENSKAN SÖDRA


Malmö Redhawks

Har laget några nyförvärv/tappat några spelare inför damhockeyallsvenskan?

​I December tappade vi Michelle Karvinen vilket var bestämt sen tidigare. Under Januari har vi tagit in Karolin Malmquist från Leksand samt Annelie Zander från Göteborg HC

Vem/vilka spelare i ert lag bör fansen hålla ett extra öga på?

Vi har ett brett och skickligt lag med väldigt många spelare som levererar både offensivt och defensivt. Men varför inte spana in de 8 spelare som i skrivande stund är iväg på OS.

Nu kliver ni in i en serie som med största sannolikhet innebär tightare och tuffare matcher än vad ni tidigare ställts inför, hur förbereder ni laget inför detta?

​Vi har haft en plan som legat sedan starten av förra säsongen som tyvärr blev inställd. Vi jobbar vidare på den och tycker vi har fått till rätt förberedelser för att vara som bäst när det gäller.

Vad tror du/ni kommer att bli den största skillnaden i damhockeyallsvenskan jämfört med spel i damettan?

Alla matcher kommer bli tightare vilken gör det ännu viktigare att hela laget ”stämplar in” och gör det som krävs av dom för att vi skall nå 3 poäng.

Hur ser ni på era chanser att vara ett av de lagen som vinner/erövrar en plats i SDHL till säsongen 2022/2023?

Vårt mål och ambition är att ta klivet upp iår. Vi vet att det är en tuff väg och att vi möter många bra lag. Men vi vet också att vi är duktiga och svårslagna. Så vi ser stora chanser till avancemang så länge vi fortsätter vara ödmjuka och göra jobbet varje dag.

Damhockey.SE´s kommentar:
Rödhökarna ifrån Skåne är kanske det lag som sticker ut mest av alla lag som spelat i damettan i år. Här finns det mängder med rutin och landslagsmeriter. Malmö som klubb har verkligen gjort en satsning för att nå SDHL denna säsong och det ska de danska landslagsdynamiterna ordna tillsammans med hårt arbetande, talangfulla svenska, norska, ungrare samt en tjeckier fixa.


IF Troja-Ljungby

Har laget några nyförvärv/tappat några spelare inför damhockeyallsvenskan?

Inga nyförvärv är gjorda, men vi har registrerat in HV71s Emma Aller Mathiesen på en juniorlicens över resterande del av säsongen. Anna-Maria Lodnanova är knäskadad och missar resten av säsongen.

Vem/vilka spelare i ert lag bör fansen hålla ett extra öga på?

Utvecklingen på våra spelare födda 06-07 är fantastisk. Moa Johannesson, Edith Danielsson, Alva Johansson och Meja Andersson har spelat till sig ordinarie platser och ett kvitto på att vi kommer att fortsätta leverera spelare till olika landslag även framöver.

Nu kliver ni in i en serie som med största sannolikhet innebär tightare och tuffare matcher än vad ni tidigare ställts inför, hur förbereder ni laget inför detta?

Vi har spelat täta och tuffa matcher hela säsongen. Dels är Damettan Södra en bra serie, men vi har dessutom haft vårt lag i en A2-serie där vi utöver matcher i Damettan fått matcha mot grabbar, vilket varit väldigt nyttigt, särskilt nu när vi går in i en Damallsvenska.

Vad tror du/ni kommer att bli den största skillnaden i damhockeyallsvenskan jämfört med spel i damettan?

Damallsvenskan kommer inte att lämna utrymme för misstag på samma sätt som Damettan då alla lag håller riktigt hög klass. Framför allt kommer tempot att skruvas upp, vilket kommer att ställa högre krav på både fysik och teknisk skicklighet hos spelarna.

Hur ser ni på era chanser att vara ett av de lagen som vinner/erövrar en plats i SDHL till säsongen 2022/2023?

Jag har svårt att se hur något lag skulle ta sig förbi Malmös danska satsning, så vi övriga får slåss om den andra platsen, men det är ett nålsöga. Alla division 1-lag är bra, men man skall ju ta sig förbi ett SDHL-lag också, vilket blir oerhört tufft. Vi behöver några år till med vår unga trupp för att kunna nå dit, men vi skall definitivt vara med oss bråka om det så länge som möjligt. PlayOff1 är väl en bra start, så tar vi det därifrån sedan.

Damhockey.SE´s kommentar:
Troja/Ljungby har en mycket spännade satsning där man är de yngsta laget i damallsvenkan sätt till medelåldern och man har under flera år varit duktig på att utveckla unga duktiga spelare. Men här återfinns även en hel del rutin i t ex Sabina Martinsson samt målvakten Emelie Lindqvist båda med SDHL erfarenhet, speciellt Emelies är det perfekta vapnet som kan göra motståndarna galna när hon är på det humöret mellanstolparna, vilket kommer bli mycket viktigt i jakten på en plats i SDHL.


Hammarby IF

Har laget några nyförvärv/tappat några spelare inför damhockeyallsvenskan?

Truppen är stabil vilket är ett tecken på att spelarna trivs mycket bra i Bajen.

Vem/vilka spelare i ert lag bör fansen hålla ett extra öga på?

Hammarby har en jämnstark laguppställning där alla kan levererar.

Nu kliver ni in i en serie som med största sannolikhet innebär tightare och tuffare matcher än vad ni tidigare ställts inför, hur förbereder ni laget inför detta?

Hammarby har spelat i regionöst topp 4 med tighta matcher så vi bör veta vad som väntar och det är små detaljer i 60 minuter varje match som skall genomföras med rätt inställning och fokus.

Vad tror du/ni kommer att bli den största skillnaden i damhockeyallsvenskan jämfört med spel i damettan?

Vi kommer möta två nya lag som har andra spelidéer än de vi mött tidigare men vår eget sätt att spela håller långt och grejen är att göra allt lite snabbare och säkrare.

Hur ser ni på era chanser att vara ett av de lagen som vinner/erövrar en plats i SDHL till säsongen 2022/2023?

Hammarby spelar med fokus på match för match, kapaciteten finns.

Damhockey.SE´s kommentar:
Tillsammans med sin nya coach Conny Olausson gick man rakt genom damettan östra i grundserien men när det var dags för ”Topp4” i den östra serien hackade maskineriet något men man lyckades knipa den sista platsen till damallsvenskan. Rutin i laget finns i massar och det är nog bara motivationen som eventuellt kan sätta stopp för Hammarbys damer.


Södertälje SK

Har laget några nyförvärv/tappat några spelare inför damhockeyallsvenskan?

Vi värvade in Silvia Björgvinsdottir för att få ytterligare en dimension till vårt anfallsspel. I dagsläget 2st hjärnskakningar med osäker utgång. Vi har ett tapp av MV Tindra Oknefjell som valt att pausa hockeyn tills vidare.

Vem/vilka spelare i ert lag bör fansen hålla ett extra öga på?

Självklart har vi spets, dock vill vi lyfta fram hela Laget där alla har bidragit till där vi är idag.

Nu kliver ni in i en serie som med största sannolikhet innebär tightare och tuffare matcher än vad ni tidigare ställts inför, hur förbereder ni laget inför detta?

Vi i öst har spelat i topp 4 där det varit väldigt tajta matcher och tufft redan. Vi tycker att det har varit en bra förberedelse, med denna serie har vi fått jobba mycket med vår gameplan. Och nu börjar den att sitta. Som grädde på moset kommer vi jobba en del med powerplay innan seriestart av hockeyallsvenskan.

Vad tror du/ni kommer att bli den största skillnaden i damhockeyallsvenskan jämfört med spel i damettan?

Ett snäpp upp mot topp 4, vi kan kallade för slutspelshockey varje match. Större anspänning på spelare.

Hur ser ni på era chanser att vara ett av de lagen som vinner/erövrar en plats i SDHL till säsongen 2022/2023?

Många bra lag som aspirerar på den möjligheten, med årets upplägg av serie o kvalificerings spel, så kommer NDHL lagen vara bra förberedda för kvalspel vs SDHL lagen.

Damhockey.SE´s kommentar:
Den gamla storklubben Södertälje har haft det jobbigt på Herrsidan men de har gått betydligt bättre för deras hockeydamer där man mixar ungt och gammalt med mycket talang. Det kändes som att man under grundserie mer eller mindre spelade ihop laget som sedan gick som tåget i ”Topp4” serien där man vann serien. Här finns det absolut en chans att man senare i vår är med och slåss om en plats i SDHL.


DAMALLSVENSKAN NORRA


IF Björklöven

Har laget några nyförvärv/tappat några spelare inför damhockeyallsvenskan?

Vi har förstärkt truppen med en back, mv och en forward.

Vem/vilka spelare i ert lag bör fansen hålla ett extra öga på?

Vi har många duktiga spelare att hålla kolla på. Men Stina Andersson är underhållande att se med sin klubbteknik och våran kapten Lina Hedlund är alltid att räkna med.

Nu kliver ni in i en serie som med största sannolikhet innebär tightare och tuffare matcher än vad ni tidigare ställts inför, hur förbereder ni laget inför detta?

Vi har spelat bra och tajta matcher här nu på slutet av serien och vi visar att vi har en hög högsta nivå. Vi måste bara göra det jobbet i alla matcher i slutspelet och jobba för varandra. Då tror jag vi kan gå långt.

Vad tror du/ni kommer att bli den största skillnaden i damhockeyallsvenskan jämfört med spel i damettan?

Bra fråga, svårt att veta vad som väntar oss då vi inte ställts mot dessa motståndare tidigare. Sen att vi i ett slutspel i stort sett alltid har kniven mot strupen. Vi har tidigare i säsongen ”haft råd” med förluster men nu börjar de på riktigt och är vinna eller försvinna som börjar komma framför oss.

Hur ser ni på era chanser att vara ett av de lagen som vinner/erövrar en plats i SDHL till säsongen 2022/2023?

Jag tror att spelar vi alla på toppen av våran förmåga både som lag och individuellt så har vi bra chanser att komma långt och vi tror på oss själva.

Damhockey.SE´s kommentar:
Laget ifrån ”Björkarnas stad” har under många år kamperat ihop och man har i Ulf Johansson en mycket bra coach som verkligen vet vad som krävs för att nå sina mål och det kan under våren bli en av de avgöran pusselbitarna för att ta sig vidare i damallsvenskan.


Skellefteå AIK

Har laget några nyförvärv/tappat några spelare inför damhockeyallsvenskan?

Vi har under januari fyllt på med tre nyförvärv, Sandra Rannerud från Göteborg HC men som har sitt ursprung i Skellefteå, Sara Bjurvén från Linköping HC samt Essi Jaako från Övertorneå herr div 3.

Vem/vilka spelare i ert lag bör fansen hålla ett extra öga på?

Vi har en bred trupp som håller en hög nivå. Det är en av våra styrkor. Målvaktssidan är stark med Miranda Dahlgren och Julia Nilsson, som båda håller hög nivå. På backsidan har vi Lovina Johansson, en ung spelare som är duktig i alla delar av spelet. På forwardssidan har vi en bredd med hög klass. Laura Lerchova, vår enda import sticker ut med sin snabba skridskoåkning och har visat sig vara målfarlig.  Ellen Lövgren är en annan hårt jobbade forward som jobbar i det tysta. Evelina Arvidson född 2007 är en lovande ung spelare som trots sin unga ålder är långt fram i sin utveckling.

Nu kliver ni in i en serie som med största sannolikhet innebär tightare och tuffare matcher än vad ni tidigare ställts inför, hur förbereder ni laget inför detta?

Vi har tränat bra is och fys under flera år, där vi tagit steg successivt i både kvalitet och kvantitet i träningen. Vi tycker även att vi har en bred och jämn trupp vilket vi tror kommer vara viktigt nu när vi går inte tuffare och tätare matchande.

Vad tror du/ni kommer att bli den största skillnaden i damhockeyallsvenskan jämfört med spel i damettan?

Tätare och tightare matcher, där alla lag tävlar om samma sak vilket höjer nivån. Norra serien har så få lag så vi möter på varandra väldigt mycket så nytt motstånd kommer ge energi och driv och är en ytterligare nivå upp, vilket vi ser fram emot.

Hur ser ni på era chanser att vara ett av de lagen som vinner/erövrar en plats i SDHL till säsongen 2022/2023?

Det är en stor utmaning att vinna plats i sdhl men vi ska göra vårt yttersta för att lyckas med det. Vår styrka är vår jämnhet och att vi har en stark grupp som spelat tillsammans under flera år. Det finns ett stort hjärta för föreningen då i princip hela truppen är från bygden. Vi kommer såklart behöva prestera på vår absoluta topp, både som individ och lag för att lyckas med målsättningen. Vi är laddade och väldigt inspirerade att börja kriga om det.

Damhockey.SE´s kommentar:
Skellefteå är hockeygiganten ifrån norr som känns som mycket samspelat lag där man under flera år har fått behålla stommen av sina spelare och hela tiden kunna jobba med att spetsa till truppen med en och anna utlänskspelare som
levererat. De kommer att bli oerhört tuffa för vilka som än står för moståndet och vill det sig väl går man hela vägen i vår.


Sandviken IK

Har laget några nyförvärv/tappat några spelare inför damhockeyallsvenskan?

Sandviken väljer att köra med den trupp man haft större delen av säsongen.
Att tillägga var att man i samråd med Göteborg samt spelaren själv Saga Thynell Nissas, släppte iväg henne till GHC för att få spela SDHL vilket vi i Sandviken ser mycket positivt på att hon tog chansen och steget.

Ersättaren för Saga plockades in relativt snabbt i form av rutin med 150 SDHL matcher i Fanny Brolin.
Sedan går vi in i detta tyvärr med en spelare långtidsskadad samt tre har problem med covid-19.

Vem/vilka spelare i ert lag bör fansen hålla ett extra öga på?

Det finns en mängd spelare man borde hålla koll på, vi har varit yngsta laget i damettan västra hela säsongen och samtliga har gjort det fantastiskt bra för att ta oss ditt vi är idag. De bara kör och funderar inte så mycket!

Nu kliver ni in i en serie som med största sannolikhet innebär tightare och tuffare matcher än vad ni tidigare ställts inför, hur förbereder ni laget inför detta?

Som vi nämnde ovan så är vi ett ungt lag, nu gäller det att få våra unga spelarna att behålla lugnet och tillsammans med våra veteraner bara ha roligt och njut av stunden.

Vad tror du/ni kommer att bli den största skillnaden i damhockeyallsvenskan jämfört med spel i damettan?

Det kommer bli mycket tuffa och tighta matcher, vilket vi bara ser som positivt och roligt.

Hur ser ni på era chanser att vara ett av de lagen som vinner/erövrar en plats i SDHL till säsongen 2022/2023?

Sandviken tar match för match.

Damhockey.SE´s kommentar:
Sandviken är i särklass den minstaklubben i damallsvenskan och man mönstrar det näst yngsta laget i kommnade serie. Damhockey.SE ställer sig frågan hur lilla Sandviken åter igen är med i toppen bland några av Sverige största klubbar och slåss om en plats mot SDHL. Laget har under säsongen överraskat och mycket går på ungdomlig entisiuasm och kan om det vill sig väl och man har en bra dag på jobbet ställa till det för vem som helst.


Färjestad BK

Damhockey.SE har sökt Färjestads coach Silje via mail vid två tillfällen utan framgång och man har därmed valt att inte svara på frågorna.

Damhockey.SE´s kommentar:
Storklubben Färjestad med den tidigare norska landslagsstjärnan Silje Holös vid rodret har växlat upp rejält och går för en plats i SDHL och det börjar kännas lite grann som att det är nu eller aldrig för hockeygiganten ifrån Karlstad som under flera år gjort satsningar för att nå SDHL. Rutinen finns för att ta sig hela vägen nu gäller det bara att få ihop alla delarna.


Snabb fakta om lagen

IF Björklöven Winpos Arenas
Trupp: 28Medelålder: 20.5
Färjestads BKLöfberg Arena
Trupp: 25Medelålder: 21.4
Sandvikens IKArena Jernvallen
Trupp: 23Medålder: 19.6
Skellefteå AIKKraft Arena
Trupp: 27Medelålder: 20.5
Hammarby IFZinkensdamms IP
Trupp: 27Medelålder: 26.8
Malmö RedhawksMalmö Isstadion
Trupp: 27Medelålder: 20.6
Södertälje SKScaniarinken
Trupp: 31Medelålder: 20.2
IF Troja/LjungbyLjungby Arena A-hall
Trupp: 32Medelålder: 18.9
2022 – 02 – 122022 – 02 – 12
Skellefteå AIK – IF BjörklövenSandvikens IK – Färjestads BK
15.30 Skellefteå Kraft Arena15.00 Arena Jernvallen
2022 – 02 – 132022 – 02 – 13
IF Troja/Ljungby – Malmö RedhawksFärjestads BK – Sandvikens IK
12.00 Ljungby Arena A-Hallen14.45 Löfbergs Ice Arena
2022 – 02 – 142022 – 02 – 15
Södertälje SK – Hammarby IFIF Björklöven – Skellefteå AIK
19.00 Scaniariken12.30 Winpos Arena
2022 – 02 – 162022 – 02 – 19
Hammarby IF – Södertälje SKIF Björklöven – Färjestads BK
19.30 Zinkensdamms IP12.30 Winpos Arena
2022 – 02 – 192022 – 02 – 19
Skellefteå AIK – Sandvikens IKMalmö Redhawks – Södertälje SK
15.30 Skellefteå Kraft Arena15.45 Malmö Isstadion
2022 – 02 – 19 2022 – 02 – 20
IF Troja/Ljungby – Hammarby iFSkellefteå AIK – Färjestads BK
17.00 Ljungby Arena A-Hallen 12.00 Skellefteå Kraft Arena
2022 – 02 – 202022 – 02 – 20
IF Björklöven – Sandvikens IKMalmö Redhawks – Hammarby IF
12.30 Winpos Arena 13.15 Malmö Istadion
2022 – 02 – 20 2022 – 02 – 22
IF Troja/Ljungby – Södertälje SKMalmö Redhawks – IF Troja/Ljungby
13.30 Ljungby Arena A-hall13.15 Malmö Istadion
2022 – 02 – 252022 – 02 – 25
Södertälje SK – IF Troja/LjungbyHammarby IF – Malmö Redhawks
19.00 Scaniarinken19.30 Zinkensdamms IP
2022 – 02 – 262022 – 02 – 26
Färjestads BK – Skellefteå AIKSandvikens IK – IF Björklöven
13.00 Löfbergs Ice Arena15.00 Arena Jernvallen
2022 – 02 – 262022 – 02 – 26
Hammarby IF – IF Troja/LjunbySödertälje SK – Malmö Redhawks
16.00 Zinkensdamms IP 16.00 Scanirinken
2022 – 02 – 272022 – 02 – 27
Färjestads BK – IF BjörklövenSandvikens IK – Skellefteå AIK