Connect with us
Slide Background
01. Slide Background
Every slide includes a background, which can be a picture or solid color.
Step 1

To change the background click on the label bar and in the layer window select the style tab.

Step 2

Choose a source from the background top tab then upload an image or pick a background color.

Build & Design
02. Build & Design
Build any layout with layers and customize your designs limitlessly.
Step 1

To add a layer, click the green plus button in the left sidebar and select the type of layer.

Step 2

Select any layer and you can edit its content and style properties in the layer window.

LINKÖPING DAMETTAN

Lagarbete med Linköping HC

Madeleine Östling är Linköping HC:s ”starka man” eller rättare sagt ”starka kvinna” som nu påbörjar sin 5:e säsong i föreningen där hon startade som huvudtränare för SDHL laget men som numera är damansvarig i föreningen samt har huvudansvaret för det ishockeygymnasium som bedrivs för damer i staden. Hon presenterar hur det ser ut organisatoriskt i föreningen idag samt ger oss en insyn i hur det arbetas inför kommande säsong genom att besvara alla våra frågor.

Har ni kommit igång med lagbygget för säsongen 2021/2022? Om JA hur ser laget ut i dagsläget?


Lagbygget är klart. Vi bygger vårt Div 1 lag främst på våra NIU elever och efter intaget här frö någon månad sen så är truppen i stort sätt spikad. Vi hoppas på en rolig säsong med många matcher

Vad är ambitionerna för er förening säsongen 2021/2022?

Att fortsätta utbilda våra div 1 spelare ytterligare. Vår gemensamma målsättning är att nå SDHL, och vi gör vårt yttersta för att bidra varje spelares utveckling och att nå hennes drömmar och målsättningar.

Foto Mats Bekkevold

Hur tänker ni när ni värvar spelare letar ni främst inhemskt eller blickar ni även internationellt när ni rekryterar? vad är mest intressant unga talanger eller äldre mer rutinerade spelare samt från vilken nivå/ vilka ligor rekryterar ni ( SDHL, damettan, damtvåaan eller
internationellt)


Som sagt så bygger vi vårt lag kring juniorspelare som går på vårt NIU, och där letar vi främst efter svenska spelare.

Vem/vilka spelare i er förening bör fansen hålla ett extra öga på under säsongen 2021/2022?

Alla våra spelare är intressanta, så missa ingen!

På vilka sociala medier kan fans följa er under säsongen 2021/2022 (bifoga länkar/adresser)?


Sök på Linköping HC på Facebook, instagram och twitter så hittar ni oss.
På instagram har laget också en egen profil: lhc_d20

Hur ser damorganisationen i föreningen ut idag?


Den blir större och större. Vi har en damansvarig som ansvarar för lagen på damsidan, likaså har vi en flickansvarig som gör detsamma på flicksidan. De ser till att allt fungerar och att vi tar steg framåt hela tiden.
Vi har minst 2 coacher på varje lag + materialare. Många eldsjälar som ser till att tjejerna får bra förutsättningar för att kunna prestera och utvecklas.  

Hur många Dam/flicklag finns i föreningen?


Vi har 5 rena dam- eller flicklag + Trekronors Hockeyskola. (SDHL-D20-D18-DamBredd-F10)

Foto Mats Bekkevold

Hur ser framtidsvisionen ut med dam/flickverksamheten?

Vi har en 10-årsplan som vi arbetar enligt. Där fokuserar vi bland annat på att rekrytera fler tjejer till idrotten för att på sikt öka konkurrensen uppåt i åldrarna. Sedan jobbar vi hela tiden på att som organisation bli bättre och vill erbjuda de bästa förutsättningarna gällande träning och utbildning, både inom ishockey men också civilt, inom 4 år.
Ett annat fokusområde är att svenska spelare. Utbilda svenska spelare som spelar i SDHL när vi tar nästa SM-guld.

Hur arbetar föreningen aktivt för att öka intresset för damishockeyn i
distriktet?


Nu har det varit ett tufft år i och med pandemin givetvis trots det så har vi tagit stora kliv under fjolårets säsong. Vi hade runt 25 tjejer som gick Trekronors hockeyskola vilket är fantastiskt roligt.
Vi har en blockansvarig på flicksidan som samverkar med andra föreningar i närområdet för att få till roliga pool-spel etc.
På damsidan samverkar vi med herrlaget, är ute på olika event och försöker på så sätt inspirera andra till att komma till hallen och kolla på världens roligaste sport. Vi har också varit ute i skolor och träffat framtidens hockeyspelare.

Finns det idag något samarbete med närliggande/ inom distriktet Damettan
eller damtvåaan lag?

Vårt D20 lag spelar i Damettan och vårt D18 i Damtvåan så vi har en väldigt bra nivåstege mellan lagen på damsidan. Annars har vi bra dialog med Finspång då några av våra D18 spelare även spelar med Finspång.

Foto Mats Bekkevold

Hur ser ni som förening på det arbete som just nu görs för att utveckla
Damettan?

Vi har förstått att det sker någonting, däremot har vi tyvärr inte varit så involverade i det så det är svårt att uttala sig om det. Men att få fler matcher och möta fler lag är positivt, och vad vi förstår så är det dit man vill komma med det arbetet.

Om ni som förening skulle få förändra något gällande Damettan – vilken
förändring skulle ni i så fall vilja göra?


Att det blir en rikstäckande serie av något slag, fler matcher och mot andra lag. Det finns givetvis en ekonomisk aspekt på det hela också. Men man kanske kunde spela syd/öst och väst/nord. Något måste göras för att minska glappet mellan Div1 och SDHL.