Connect with us

DAMETTAN

Södertäljes damer tvingas till paus

Foto: Mats Bekkevold

Då smittspridningen ökat kraftig i en del regioner infördes igår lokala restriktioner av FHM och regeringen.

Några som drabbas av dessa restriktioner är Södertäljes dam och damjuniorverksamhet. De närmaste tre veckorna får lagen inte träna på is eller spela matcher.

Så här skriver klubben på sin hemsida:

SSK herr fortsätter som vanligt men med 50 åskådare. J20 och J18 ses som professionell verksamhet och en del av spelarnas yrkesutövning eller utbildning . För J20 innebär det att verksamheten fortsätter som vanligt, för J18 ställs dock alla matcher in men träning kan bedrivas.

Från Hockeyskolan till U16 ställs alla matcher in men träning kan bedrivas på is.

Å ena sidan är man förstås ödmjuk inför expertisen och allvaret i situationen, men å andra sidan känns det väldigt tungt att det slår så hårt mot just damerna i vår verksamhet.

Vi måste nu göra vårt yttersta för att bryta den här utvecklingen så vi kan återvända till ett myllrande Scaniarinken, full av aktivitet och matcher med välfyllda läktare.