Allt du behöver veta inför TV-Pucken

TV-Pucken

Foto: Patric Gill

Imorgon fredag startar TV-Pucken där sammanlagt 18 lag deltar i Skövde, Mariestad och Lidköping. Det spelas först tre kvartsfinalkvalgruppspel med 3×6 lag. Lag 1 och 2 från respektive gruppspel samt de två högst rankade treorna spelar slutspel. 8 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2004-2006. Se grupper samt spelschema nedanför. Naturligtvis läser ni alla resultat och statistik om matcherna på damhockey.se .

Kan du inte vara på plats så kan du se matcherna här!

Grupp A i Billingehov, Skövde, 20-22 september 2019
Blekinge, Medelpad, Stockholm, Värmland, Västergötland/Bohuslän-Dal, Örebro

Fredagen den 20 september 2019
20/9 15.00 Medelpad-Örebro
20/9 16.45 Stockholm-Blekinge
20/9 18.30 Värmland-Västergötland/Bohuslän-Dal

Lördagen den 21 september 2019
21/9 09.30 Blekinge-Värmland
21/9 11.15 Västergötland/Bohuslän-Dal-Örebro
21/9 13.00 Medelpad-Stockholm
21/9 15.00 Örebro-Blekinge
21/9 16.45 Värmland-Stockholm
21/9 18.30 Västergötland/Bohuslän-Dal-Medelpad

Söndagen den 22 september 2019
22/9 08.30 Örebro-Stockholm
22/9 10.15 Medelpad-Värmland
22/9 12.00 Västergötland/Bohuslän-Dal-Blekinge
22/9 14.00 Värmland-Örebro
22/9 15.45 Blekinge-Medelpad
22/9 17.30 Stockholm-Västergötland/Bohuslän-Dal

Grupp B i Mariehus Arena, Mariestad, 20-22 september 2019
Dalarna, Skåne, Södermanland, Västerbotten, Västmanland, Östergötland

Fredagen den 20 september 2019
20/9 15.00 Östergötland-Västmanland
20/9 16.45 Södermanland-Dalarna
20/9 18.30 Västerbotten-Skåne

Lördagen den 21 september 2019
21/9 09.30 Dalarna-Västerbotten
21/9 11.15 Skåne-Västmanland
21/9 13.00 Östergötland-Södermanland
21/9 15.00 Västmanland-Dalarna
21/9 16.45 Västerbotten-Södermanland
21/9 18.30 Skåne-Östergötland

Söndagen den 22 september 2019
22/9 08.30 Västmanland-Södermanland
22/9 10.15 Östergötland-Västerbotten
22/9 12.00 Skåne-Dalarna
22/9 14.00 Västerbotten-Västmanland
22/9 15.45 Dalarna-Östergötland
22/9 17.30 Södermanland-Skåne

Grupp C i Ishallen Lidköping, 20-22 september 2019
Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten, Småland, Uppland, Ångermanland

Fredagen den 20 september 2019
20/9 15.00 Uppland-Norrbotten
20/9 16.45 Småland-Gästrikland/Hälsingland
20/9 18.30 Göteborg-Ångermanland

Lördagen den 21 september 2019
21/9 09.30 Gästrikland/Hälsingland-Göteborg
21/9 11.15 Ångermanland-Norrbotten
21/9 13.00 Uppland-Småland
21/9 15.00 Göteborg-Norrbotten
21/9 16.45 Gästrikland/Hälsingland-Uppland
21/9 18.30 Småland-Ångermanland

Söndagen den 22 september 2019
22/9 08.30 Norrbotten-Småland
22/9 10.15 Ångermanland-Gästrikland/Hälsingland
22/9 12.00 Uppland-Göteborg
22/9 14.00 Norrbotten-Gästrikland/Hälsingland
22/9 15.45 Ångermanland-Uppland
22/9 17.30 Göteborg-Småland

De två bäst placerade lagen samt de två högst rankade treorna från respektive kvartsfinalkvalgruppspel är kvalificerade till slutspel.
OBS, undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte kvalificerar sig direkt till slutspelet kommer näst högst rankade lag tre att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

SLUTSPELET
Tegera Arena och Weda Skog Arena, Leksand, Lugnets Ishall, Falun, 1-3 november 2019
Fredagen den 1 november 2019

Kvartsfinal 1
1/11 klockan 11.00 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand

Kvartsfinal 2
1/11 klockan 12.45 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand

Kvartsfinal 3
1/11 klockan 14.30 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand

Kvartsfinal 4
1/11 klockan 16.15 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand

Lördagen den 2 november 2019

Semifinal 1
2/11 klockan 10.00 Vinnaren kvartsfinal 1-Vinnaren kvartsfinal 2, Tegera Arena, Leksand

Placeringsmatch 1, platserna 5-8
2/11 klockan 11.45 Förloraren kvartsfinal 1-Förloraren kvartsfinal 2, Weda Skog Arena, Leksand

Semifinal 2
2/11 klockan 13.30 Vinnaren kvartsfinal 3-Vinnaren kvartsfinal 4, Tegera Arena, Leksand

Placeringsmatch 2, platserna 5-8
2/11 klockan 15.15 Förloraren kvartsfinal 3-Förloraren kvartsfinal 4, Weda Skog Arena, Leksand

Söndagen den 3 november 2019

Match om tredje plats
3/11 klockan 09.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun

Match om sjunde plats
3/11 klockan 11.15 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8, Weda Skog Arena, Leksand

Final
3/11 klockan 13.30 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun

Match om femte plats
3/11 klockan 14.15 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8, Weda Skog Arena, Leksand