Winberg förlänger med Linköping: ”Känns väldigt spännande inför nästa säsong”

winberg

Mats Bekkevold

Linköpings HC meddelade igår att forwarden Pernilla Winberg skrivit på ett kontrakt som gör att hon stannar över säsongen 2019/2020. Det blir därmed skåningens sjätte säsong i LHC-tröjan.

– Det känns skönt att allting är klart med LHC. Jag trivs väldigt bra i staden och i föreningen som ger mig bra förutsättningar att bli en bättre hockeyspelare. Jag tycker att det känns väldigt spännande inför nästa säsong och ambitionen är ta tillbaka SM-guldet till Linköping, säger hon till klubbens hemsida.

Josef Nilsson:

– Pernilla är inte bara en viktig spelare utan också en viktig ledare i vårt lag. I år har vi ganska stor omsättning av spelare och då blir det ännu viktigare med ledargestalter som har varit i föreningen en längre tid. Spelmässigt hoppas vi att Pernilla ska fortsätta vara en bärande spelare i offensiven.

Du gillar kanske också...

%d bloggare gillar detta: