Ledarstaben klar i Linköping- Hasson fortsätter

jay jjj.jpg

Görans Hockeyfoto

I Linköpings ledarstab har det hittills bara varit Madeleine Östling som kontrakterats för en fortsättning. Nu står det även klart att assisterande tränaren Jay Hasson fortsätter i klubben, han har skrivit på ett nytt ettårskontrakt. Även Marcus Maigaard fortsätter som ansvarig för lagets fysträning.

– Jag tycker att vi har fått ihop ett riktigt starkt team runt laget. Madeleine och Jay gjorde ett suveränt jobb och jag är övertygad om att de kommer att fortsätta på den inslagna vägen. De besitter väldigt stor hockeykunskap och kommer att kunna få en fortsatt positiv utveckling på våra spelare. Jag är också väldigt glad över att Marcus fortsätter att bedriva vår fysträning då jag tycker att vi tar stora steg på den biten hela tiden, säger General Manager Josef Nilsson till klubbens hemsida.

Anna Rydberg och Denise Altmann fortsätta i sina roller som materialansvariga för laget. Mattias Östling kommer in som assisterande sportchef och bollplank åt ledarteamet.

 

 

Du gillar kanske också...