Skellefteå värvar från Modo: ”En ruskigt vass forward med bra skridskoåkning”

46253182345_5c5c5SAIK 22439e4_k

Patric Gill

Skellefteå som förra säsongen kvalade till SDHL har gjort klart med ett meriterat nyförvärv. Det är 20-åriga forwarden Ellen Lövgren från Modo Hockey med 72 SDHL-matcher på meritlistan, som skrivit på för två säsonger med klubben.

– Först och främst är jag fantastiskt glad att få Ellen att flytta hem till Skellefteå igen. Ellen är en spelare som jag följt sedan ungdomsåren då Byske/KAIF hade ett lag tillsammans där jag var en av ledarna och hon var en del av det laget. Hon är en spelare som etablerat sig i SDHL de senaste åren men som nu ser utmaningen i resan från Div 1 mot SDHL. Att få hem en spelare av hennes kaliber skulle göra vilken GM som helst lycklig. Jag ser Ellen som en spetsspelare, en spelare som kan avgöra och vara drivet till dom andra i truppen. Hon är en ruskigt vass forward med bra skridskoåkning och en vinnarskalle som kommer passa in bra i vårt lag. Hon är i mina ögon en målskytt och att hon har klubban åt “right” håll brukar inte vara till en nackdel. Jag välkomnar Ellen med öppen famn och utropar ÄNTLIGEN, säger Skellefteås GM Magnus Lundin till klubbens hemsida.

Du gillar kanske också...