Dagens Stålbuckla- och så här spelas slutspelet!

 

Stalbucklan

Foto: damhockey.se

Idag spelades gruppspelet av Stålbucklan klart och det blir följande kvartsfinaler som spelas imorgon i Ljungby Arena.

  • Småland-Ångermanland
  • Dalarna-Stockholm
  • Skåne/Blekinge-Västergötland/Bohuslän-Dalsland
  • Södermanland-Östergötland

Här nedan kan ni läsa swehockey.se :s matchfakta och se hur gruppspelet slutade.

Grupp A

Gästrikland/Hälsingland-Östergötland 0-4 (0-1, 0-3)

Period 1: PP1 0-1 (14:14) Filippa Aneborn (Isabell Jansson Almgren)

Period 2: EQ 0-2 (08:51) Isabell Jansson Almgren, PP2 0-3 (14:43) Ella Eriksson (Sally Sjöstrand), EQ 0-4 (17:33) Elin Asp (Emma Goding, Ella Eriksson)

Matchens lirare:

Gästrikland/Hälsingland: Tindra Åkelid

Östergötland: Isabell Jansson Almgren

Västerbotten-Småland 1-6 (0-5, 1-1)

Period 1: EQ 0-1 (00:50) Mira Markström (Ellen Nyström), EQ 0-2 (10:25) Ellen Nyström (Mira Markström), EQ 0-3 (15:53) Mira Jungåker (Mira Markström), EQ 0-4 (16:55) Solveig Gisler (Filippa Jonasson), EQ 0-5 (17:46) Mira Markström

Period 2: EQ 1-5 (05:40) Signe Jonsson (Jacqueline Ivarsson), EQ 1-6 (14:28) Mira Markström (Ellen Nyström, Solveig Gisler)

Matchens lirare:

Västerbotten: Kharma Pavval

Småland: Mira Markström

Östergötland-Västerbotten 2-1 (2-0, 0-1)

Period 1: PP1 1-0 (12:54) Fanny Aneborn (Ellen Carlsson, Frida Ritzén), EQ 2-0 (17:11) Ella Eriksson (Lisa Östrup)

Period 2: SH1 2-1 (00:46) Sara Lindqvist (Lovisa Nordin)

Matchens lirare:

Östergötland: Wilma Svensson

Västerbotten: Liv Jonsson

Småland-Gästrikland/Hälsingland 2-0 (1-0, 1-0)

Period 1: EQ 1-0 (13:31) Mira Markström

Period 2: PP1 2-0 (11:22) Solveig Gisler (Mira Markström)

Utvisningar: Småland 2×2 min., Gästrikland/Hälsingland 2×2 min.

Matchens lirare:

Småland: Alva Solberg

Gästrikland/Hälsingland: Sofia Ljung

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A B C D E F G H I J K L
1 Småland 3 3 0 0 13-1 9 0 0 0 0
2 Östergötland 3 2 0 1 6-6 6 0 0 0 0
3 Gästrikland/Hälsingland 3 1 0 2 2-6 3 0 0 0 0
4 Västerbotten 3 0 0 3 2-10 0 0 0 0 0

 

Grupp B

Dalarna-Norrbotten 6-1 (2-1, 4-0)

Period 1: PP1 1-0 (10:24) Linn Slottgård (Thea Liodden), PP1 2-0 (13:31) Molly Eljas (Madelen Brandt, Tuva Kandell), EQ 2-1 (14:51) Wilma Markström

Period 2: EQ 3-1 (00:25) Nicole Hall (Thea Liodden), EQ 4-1 (02:53) Linn Slottgård, EQ 5-1 (03:14) Tuva Kandell, EQ 6-1 (13:35) Ida Karlsson (Elsa Andersson)

Matchens lirare:

Dalarna: Thea Liodden

Norrbotten: Wilma Markström

Uppland-Västergötland/Bohuslän-Dal 0-3 (0-0, 0-3)

Period 2: EQ 0-1 (05:57) Linnéa Pettersson Dove, EQ 0-2 (09:37) Stella Lindell (Emma Johansson), EQ 0-3 (17:51) Linnéa Pettersson Dove (Alma Käll)

Matchens lirare:

Uppland: Maja Söderström

Västergötland/Bohuslän-Dal: Nora Oskarsson

Norrbotten-Uppland 5-7 (0-6, 5-1)

Period 1: EQ 0-1 (02:01) Vendela Rosenblom, EQ 0-2 (03:19) Lova Fougman (Rebecca Bellqvist), EQ 0-3 (03:36) Lova Fougman, EQ 0-4 (10:13) Lova Fougman, EQ 0-5 (14:54) Lova Fougman (Rebecca Bellqvist, Tova Andersson), EQ 0-6 (19:40) Rebecca Bellqvist (Olivia Klaar)

Period 2: PP1 0-7 (01:58) Olivia Klaar (Ella Norum), EQ 1-7 (05:42) Petronella Brännman, EQ 2-7 (09:49) Ella Bergström, EQ 3-7 (10:52) Wilma Markström, EQ 4-7 (16:13) Amanda Åkerlund (Engla Rankvist), EQ 5-7 (16:39) Wilda Öhman (Engla Rankvist)

Matchens lirare:

Norrbotten: Amanda Åkerlund

Uppland: Jolina Edling/karlsson

Västergötland/Bohuslän-Dal-Dalarna 0-3 (0-1, 0-2)

Period 1: EQ 0-1 (07:51) Nicole Hall (Linn Slottgård)

Period 2: SH1 0-2 (00:39) Nicole Hall (Linn Slottgård, Alva Nyström), EQ 0-3 (19:33) Ida Karlsson

Matchens lirare:

Västergötland/Bohuslän-Dal: Ellen Nilsson

Dalarna: Vega Flemberg

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A B C D E F G H I J K L
1 Dalarna 3 3 0 0 13-2 9 0 0 0 0
2 Västergötland/Bohuslän-Dal 3 1 1 1 6-5 5 1 0 0 0
3 Uppland 3 1 0 2 8-12 3 0 0 0 0
4 Norrbotten 3 0 1 2 8-16 1 0 1 0 0

 

Grupp C

Skåne/Blekinge-Västmanland 10-0 (3-0, 7-0)

Period 1: EQ 1-0 (14:46) Kajsa-Lisa Johansson (Maria Lindberg, Agnez Svensson), EQ 2-0 (16:25) Sara Lundqvist (Kajsa-Lisa Johansson), EQ 3-0 (16:43) Maria Lindberg (Agnez Svensson)

Period 2: PP1 4-0 (00:42) Maria Lindberg (Agnez Svensson, Kajsa-Lisa Johansson), EQ 5-0 (02:26) Cornelia Thuresson (Agnes Waidringer), EQ 6-0 (05:24) Agnez Svensson (Maria Lindberg), PP1 7-0 (10:54) Agnez Svensson (Wilma Nilsson), SH1 8-0 (12:23) Maria Lindberg, PP1 9-0 (13:16) Kajsa-Lisa Johansson (Maria Lindberg), EQ 10-0 (17:05) Kajsa-Lisa Johansson (Lovisa Mann, Agnez Svensson)

Matchens lirare:

Skåne/Blekinge: Maria Lindberg

Västmanland: Elin Olsson

Medelpad-Stockholm 2-4 (1-3, 1-1)

Period 1: EQ 1-0 (10:49) Tova Grahn-Birve (Madelene Bergström), EQ 1-1 (12:11) Klara Kenttälä (Julia Tärnblom), EQ 1-2 (14:29) Felicia Levin (Aoife Leacy), EQ 1-3 (19:25) Lisa Östman (Klara Kenttälä)

Period 2: EQ 2-3 (07:11) Wilma Sundin (Tilda Jokioja), EQ 2-4 (08:16) Embla Åberg (Julia Perjus)

Matchens lirare:

Medelpad: Wilma Sundin

Stockholm: Felicia Levin

Västmanland-Medelpad 0-7 (0-3, 0-4)

Period 1: EQ 0-1 (04:22) Wilma Sjölund, EQ 0-2 (06:59) Wilma Sjölund, EQ 0-3 (12:00) Madicken Wallin (Madelene Bergström)

Period 2: PP1 0-4 (02:17) Wilma Sjölund (Mimmi Hagman), EQ 0-5 (10:02) Wilma Sjölund, EQ 0-6 (17:17) Tilda Jokioja (Wilma Sjölund), EQ 0-7 (19:27) Madelene Bergström (Alice Abrahamsson)

Matchens lirare:

Västmanland: Lovisa Samuelsson

Medelpad: Wilma Sjölund

Stockholm-Skåne/Blekinge 0-2 (0-1, 0-1)

Period 1: PP1 0-1 (18:20) Agnez Svensson (Agnes Waidringer)

Period 2: EQ 0-2 (19:27) Elsa Ekstrand (Maria Lindberg)

Matchens lirare:

Stockholm: Anna Löfstedt

Skåne/Blekinge: Alicia Tornhagen

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A B C D E F G H I J K L
1 Skåne/Blekinge 3 3 0 0 16-2 9 0 0 0 0
2 Stockholm 3 2 0 1 14-4 6 0 0 0 0
3 Medelpad 3 1 0 2 11-8 3 0 0 0 0
4 Västmanland 3 0 0 3 0-27 0 0 0 0 0

 

Grupp D

Ångermanland-Göteborg 3-2 (1-1, 2-1)

Period 1: SH1 1-0 (03:24) Theresa Karlström (Anna Andersson, Sofia Sohlin), SH1 1-1 (18:03) Frida Simonsen (Klara Odermalm)

Period 2: EQ 2-1 (02:33) Stina Andersson (Sofia Sohlin), EQ 2-2 (10:33) Ella Zetterstedt (Frida Simonsen), EQ 3-2 (14:18) Ella Bohlin (Sibelle Eriksson)

Matchens lirare:

Ångermanland: Wilma Wernblom

Göteborg: Lisa Jönsson

Värmland-Södermanland 2-3 (1-1, 1-2)

Period 1: EQ 1-0 (06:42) Alva Widsjön, PP1 1-1 (19:57) Mindy Lindholm (Ella Jämsén)

Period 2: PP1 1-2 (09:29) Beatrice Hjälm (Alice Wallin), EQ 1-3 (09:40) Lova Blom (Ella Jämsén), PP1 2-3 (13:54) Tindra Persson (Julia Jansson)

Matchens lirare:

Värmland: Tindra Persson

Södermanland: Pandora Nåtby

Göteborg-Värmland 4-1 (2-1, 2-0)

Period 1: EQ 1-0 (00:38) Jil Kündig (Frida Simonsen), PP1 2-0 (03:33) Rebecka Durell (Klara Odermalm), EQ 2-1 (14:50) Wilma Forsberg

Period 2: EQ 3-1 (02:42) Jil Kündig (Ella Zetterstedt), PP1 4-1 (10:10) Jil Kündig

Matchens lirare:

Göteborg: Jil Kündig

Värmland: Elsa Hagström

Södermanland – Ångermanland 7 – 1 (5-1, 2-0)

Period 1: EQ 1-0 (03:48) Lova Blom, PP1 1-1 (05:45) Wilma Wernblom (Stina Andersson), PP1 2-1 (09:21) Linnea Adelbertson (Pusle Dyring-Andersen, Alva Zentio), EQ 3-1 (14:13) Lova Blom, EQ 4-1 (16:44) Pandora Nåtby (Filippa Högman), PP1 5-1 (18:07) Alice Wallin (Beatrice Hjälm, Pandora Nåtby)

Period 2: EQ 6-1 (05:12) Beatrice Hjälm (Lova Blom), EQ 7-1 (18:44) Lova Blom

Matchens lirare:

Södermanland: Alice Wallin

Ångermanland: Theresa Karlström

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A B C D E F G H I J K L
1 Södermanland 3 3 0 0 16-3 9 0 0 0 0
2 Ångermanland 3 2 0 1 7-11 6 0 0 0 0
3 Göteborg 3 1 0 2 6-10 3 0 0 0 0
4 Värmland 3 0 0 3 5-10 0 0 0 0 0

 

Finalspel platserna 1-8

Ljungby Arena och Ljungby Arena B, Ljungby, och Virdavallens Ishall, Alvesta

 Lördagen den 23 februari 2019

Kvartsfinal 1

23/2            09.00 Småland-Ångermanland i Ljungby Arena

Kvartsfinal 3

23/2            09.00 Dalarna-Stockholm i Ljungby Arena B

Kvartsfinal 2

23/2            10.45 Skåne/Blekinge-Västergötland/Bohuslän-Dal i Ljungby Arena B

Kvartsfinal 4

23/2            10.45 Södermanland-Östergötland i Ljungby Arena

Semifinal 1

23/2            14.05 Vinnare i kvartsfinal 1-Vinnare i kvartsfinal 2 i Ljungby Arena, matchen sänds i SVT

Semifinal 2

23/2            15.40 Vinnare i kvartsfinal 3-Vinnare i kvartsfinal 4 i Ljungby Arena, matchen sänds i SVT

Placeringsmatch 1

23/2            16.15 Förloraren i kvartsfinal 1-Förloraren i kvartsfinal 2, Virdavallens Ishall

Placeringsmatch 2

23/2            18.00 Förloraren i kvartsfinal 3-Förloraren i kvartsfinal 4, Virdavallens Ishall

 

Söndagen den 24 februari 2019

Match om sjunde plats

24/2            09.30 Förloraren i placeringsmatch 1-Förloraden i placeringsmatch 2, Virdavallens Ishall

Match om tredje plats

24/2            11.05 Förloraren i semifinal 1-Förloraren i semifinal 2 i Ljungby Arena, matchen sänds i SVT

Match om femte plats

24/2            11.15 Vinnaren i placeringsmatch 1-Vinnaren i placeringsmatch 2, Virdavallens Ishall

Final

24/2            14.30 Vinnaren i semifinal 1-Vinnaren i semifinal 2 i Ljungby Arena, matchen sänds i SVT

 

Grupp E, platserna 9-12

Talavidshallen, Rydaholm

 

Lördagen den 23 februari 2019

23/2            10.00 A 3-B 3

23/2            11.45 C 3-D 3

23/2            16.15 B 3-C 3

23/2            18.00 D 3-A 3

 

Söndagen den 24 februari 2019

24/2            09.30 A 3-C 3

24/2            11.15 B 3-C 3

 

Grupp F, platserna 13-16

DIÖ Ishall, Diö

 

Lördagen den 23 februari 2019

23/2            10.00 A 4-B 4

23/2            11.45 C 4-D 4

23/2            16.15 B 4-C 4

23/2            18.00 D 4-A 4

 

Söndagen den 24 februari 2019

24/2            09.30 A 4-C 4

24/2            11.15 B 4-D 4

Källa: Swehockey.se