Küller förlänger med AIK: ”Kommer vara en viktig del av vårt lag”

AIK:s lagkapten Sabina Küller har förlängt sitt kontrakt med klubben, det meddelade man på sin hemsida idag.

– Det känns otroligt roligt, det ska mycket till innan man ens funderar på att göra något annat än spela ishockey i AIK, kommenterar Sabina och menar på att det var flera anledningar till att hon valde att stanna i klubben:

– Dels är det för den egna utvecklingen, att jag ska kunna verka i en miljö och i ett lag och ledarstab som kan göra att jag utvecklas som individ och spelare, tillsammans med laget. En annan viktig anledning var ledarstaben som jag känner är väldigt bra. Jag vet att jag kommer att kunna få ut mycket tack vare dem, precis som de andra spelarna i laget.

Nya tränaren Jared Cipparone:

– Jag fick chansen att träna henne förra året och var mycket imponerad av henne. Sabina kommer vara en viktig del av vårt lag, hon är bland annat en ypperlig pjäs att ha i special teams. Det är en ödmjuk tjej som har förbättrats varje år och vi förväntar oss att hon ska vara en ledande aktör i AIK kommande säsong.

Küller har på nio säsonger noterats för 32 mål och 67 assists på 252 grundserie- och slutspelsmatcher.

 

Du gillar kanske också...